Jak analizować lokalny rynek nieruchomości?

Na początek poznaj położenie lokalnego rynku, np. miasta. Zwróć uwagę na:
- liczebność populacji,
- prognozy demograficzne,
- szlaki komunikacyjne przebiegające w pobliżu.

Dowiedz się czy większość ludzi emigruje z lokalnego rynku nieruchomości czy imigruje?

Sprawdź jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy - im niższe jest bezrobocie tym lepiej, bo ludzie "idą za pracą". Jeśli region jest zdominowany przez jednego pracodawcę jest to niebezpieczne w przypadku jego bankructwa.

Przeanalizuj infrastrukturę - głównie drogową i kolejową. Czy rynek nieruchomości ma łatwy dostęp do dróg i kolei? To bardzo ważne zagadnienia.

Czy lokalni włodarze prowadzą inwestycje? Czy dbają o rozwój lokalnego rynku? Koniecznie dowiedz się jakie są planowane pobliskie inwestycje.

Lokalny rynek nieruchomości jest uznawany za atrakcyjny jeśli w jego pobliżu znajdują się:
- lotniska,
- bazy wojskowe,
- stadiony sportowe,
- obiekty kulturowe,
- obiekty sakralne (będące celem pielgrzymek),
- wyższe uczelnie i kampusy.

Zwróć uwagę na obszary rewitalizowane, których w polskich miastach znajduje się dużo, szczególnie na Śląsku. Obszary te mogą okazać się w przyszłości bardzo atrakcyjne i przyciągnąć uwagę inwestorów.

Jak wygląda poziom bezpieczeństwa mieszkańców regionu? Czy w regionie panuje wysoka przestępczość? Czy ludzie boją wychodzić się na ulice? Chcesz przecież kupić nieruchomość w obszarze wolnym od przestępców.

Na każdym etapie analizy lokalnego rynku nieruchomości gromadź informacje o poszczególnych dzielnicach. Będą Ci potrzebne przy typowaniu najatrakcyjniejszych, pod względem inwestycyjnym, obszarów.

Ostatecznie będziesz podejmował decyzję, dotyczącą najbardziej atrakcyjnego obszaru pod inwestycje w nieruchomości. Pamiętaj, że nie każda forma inwestycji w nieruchomości sprawdzi się na każdym obszarze. Istnieją sub-rynki nadające się do kupna mieszkań, inne do kupna gruntów, a jeszcze inne do budowy domu jednorodzinnego. Wybór formy inwestycji należy do Ciebie.

Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w lokalnych gazetach, które są dostępne również w internecie. Zacznij jednak od stron internetowych prowadzonych przez samorządy - najczęściej od stron urzędów miejskich. Szukaj w nich następujących dokumentów:
- planów rozwoju regionu,
- planów rewitalizacji,
- dokumentów charakteryzujących region,
- wieloletnich planów rozwojowych.

Informacje przedstawione w poprzednich akapitach są bardzo często już przygotowane w wymienionych dokumentach dzięki czemu nie będziesz musiał przeprowadzać całej analizy samodzielnie.